Zákonné pojištění motorových vozidel

Která vozidla musí být pojištěna?

 

Pojištění motorového vozidla musí mít podle zákona řádně zařízené nejen každý, kdo provozuje svůj automobil na veřejných komunikacích, ale je třeba ho mít sjednané také pro každé motorové vozidlo, které má přidělenou registrační známku nebo technický průkaz. Pojištění zodpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, které upravuje zákon č. 168/1999 sb., je nutné mít platné ještě před tím, než začnete svůj automobil používat.

 

Co pokrývá pojištění vozidel?

 

Pojištění vozidel pokrývá škody na majetku a na zdraví, které byste mohli způsobit druhé osobě používáním svého motorového vozidla. Každá pojišťovna nabízí jiný limit minimální hranice uhrazení škod. Obvykle je možné za příplatek tuto hranici zvednout až na 100 000 000,- Kč. V případě, že by škoda, kterou způsobíte, přece jen přesáhla stanovený limit, budete muset rozdíl doplatit sami. Zákonné pojištění motorových vozidel bohužel nepokrývá škody, které vzniknou na vašem vlastním voze. Za tímto účelem musíte mít vyřízené havarijní pojištění, které sice není povinné ze zákona, ale mnoho pojišťoven nabízí bonusy a slevy na toto připojištění, pokud u nich máte vyřízené povinné ručení.

Proto uvažujete-lo o tomto připojištění, myslete na to už při volbě pojišťovny, u které budete vyřizovat pojištění vozidel. Výběr je velký a zcela jistě se Vám vyplatí nechat si poradit od odborníka z portálu www.vasiporadci.cz, který má o produktech tohoto typu přehled.