Vstup hypotečního trhu do nového roku

11.3.2013 11:00 | VP

Začátek roku 2013 byl pro hypoteční trh poměrně chladný, byl poskytnut velmi nízký počet hypoték. Úrokové sazby napříč všemi bankami budou klesat a boj iniciativy proti bankovním poplatkům konečně přináší ovoce. Co dalšího přinesl vstup hypotečního trhu do nového roku a co ještě můžeme očekávat?

Velmi nízké množství poskytnutých hypoték

To, že v lednu statistiky plní spíše nižší čísla poskytnutých hypotečních úvěrů je známé. Leden 2013 ale nabídl nejnižší čísla za rok a půl a to i přes velmi nízké úrokové sazby. Bylo uzavřeno jen 5 146 hypoték, což je o 297 méně než v lednu 2012, to ale nebyly úrokové sazby zdaleka tak nízko jako nyní.

Neustále se snižující úrokové sazby

Změny úrokových sazeb jsou velmi časté nejen kvůli změnám úrokových sazeb ČNB, dle kterých se banky řídí, ale také kvůli konkurenci, která je nyní velmi aktuální. Se zásadními změnami přišla Hypoteční banka, která snížila úrokovou sazbu u drtivé většiny typů hypoték, včetně hypotéky sjednané po webu. Změny se pohybují od desetin procent v některých případech až po více než celé procentní body.

Rušení poplatku za správu

Iniciativy proti bankovním poplatkům fungují již nějakou dobu a jejich boj nyní snad přinese ovoce. Banky na základě tlaku klientů sdružených v těchto iniciativách chystají zrušení některých poplatků, jde konkrétně o poplatek za správu hypotéky. Nejedná se ale pouze o jeho rušení, tito klienti žádají i vrácení již naúčtovaných poplatků a celkové částky šplhají do stamiliónů. Banky v ojedinělých případech tyto poplatky klientům již vrátili, většinou ale vrácení odmítají. V každém případě poplatek za správu hypotéky v nabídkách bank v budoucnu již nejspíš neuvidíme.

A co lze v nejbližší době očekávat?

Určitě zajímavou nabídkou je jednodušší získání 100% hypotéky, které má i tak stále přísnější podmínky. Banku nejvíce zajímá, jakým typem nemovitosti budete ručit, dále je důležité prokázání vaší platební historie a výše příjmů. Celkový výpočet hypotéky tak nejlépe udělá hypoteční konzultant, i tak se ale jedná o typ hypotéky, který byl dříve spíše na okraji nabídek bank.